Polski rynek kosmetyczny rozwija się niezwykle dynamicznie, stąd coraz więcej osób dąży do wprowadzania swoich produktów, które spełniają oczekiwania konsumentów oraz wymagania formalne. W tym kontekście niezwykle istotne jest przeprowadzenie badań, które potwierdzą zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo kosmetyku. Firma Popławska Group oferuje klientom kompleksową usługę wdrożenia produktów kosmetycznych na rynek obejmującą pełen pakiet niezbędnych badań łącznie z ich rejestracją w CPNP.
Badania mikrobiologiczne
Badania mikrobiologiczne kosmetyków są podstawowym badaniem dotyczącym bezpieczeństwa produktu. Ich rolą jest ocena czystości próbki oraz ustalenie czy zawarte w niej środki konserwujące chronią przed najgroźniejszymi szczepami mikroorganizmów. Wyniki badań zostają wyszczególnione w raporcie łącznie z identyfikacją próbek oraz z opisem warunków analizy materiału. Należy również pamiętać o konieczności wykonania badania stabilności kosmetyku, polegającym na poddaniu masy kosmetycznej procesowi przyspieszonego starzenia pod wpływem temperatury i światła.
Badania dermatologiczne
Wszystkie produkty kosmetyczne muszą również uzyskać pozytywną opinię w badaniach dermatologicznych. Próbka badanego produktu jest umieszczana na skórze probantów za pomocą hipoalergicznego plastra. Następnie, po określonym czasie, przylepiec zostaje zdjęty i obserwuje się zachodzące reakcje skórne. Ten rodzaj badania umożliwia ograniczenie niepożądanych reakcji skórnych do minimum. W wielu przypadkach procedura badań dermatologicznych nadzorowana jest przez lekarza dermatologa.
Badania aplikacyjne
Badania aplikacyjne kosmetyków są szczególnie ważne dla producentów, ponieważ dają możliwość poznania opinii potencjalnych użytkowników. Przeprowadza się je na określonej liczbie probantów, którzy używają preparatu zgodnie z zaleceniami. Następnie uczestnicy panelu badawczego wypełniają ankiety dotyczące działania produktu. Właściwości potwierdzone przez ankietowanych są podstawą do stworzenia treści etykiet kosmetyku. Ponadto rolą badań aplikacyjnych jest sprawdzenie, czy produkt gwarantuje bezpieczeństwo stosowania i nie wywołuje działań niepożądanych.
Niezbędne formalności
W ramach współpracy Popławska Group oferuje również pomoc przy koniecznej rejestracji kosmetyku w CPNP (Portal Notyfikacji Produktów Kosmetycznych) oraz stworzeniu Raportu Oceny Bezpieczeństwa przez Safety Assesora, w oparciu o wykonane wyniki badań.