Jeżeli interesujesz się branżą beauty i marzysz o stworzeniu własnej linii kosmetycznej, to poniższy artykuł jest idealny dla Ciebie! Dzięki niemu dowiesz się, jak wygląda produkcja kosmetyków oraz poznasz wszystkie aspekty związane z procesem produkcji kosmetyków.
Jak powstają kosmetyki? Wszystko zaczyna się od pomysłu
Jednym z najważniejszych aspektów procesu produkcyjnego kosmetyków jest ustalenie, jaki produkt chcesz stworzyć oraz do kogo powinien zostać skierowany. Jeżeli szukasz bezpiecznej inwestycji, która zminimalizuje ryzyko strat do minimum, warto pomyśleć nad kosmetykami dla kobiet w wieku dojrzałym. Dzięki badaniom konsumenckim przeprowadzanym przez największe firmy na rynku kosmetycznym, wiemy, że panie z pierwszymi symptomami starzenia się skóry stanowią najszerszy odsetek klientek salonów kosmetycznych.
Podczas tworzenia koncepcji kosmetyku należy również ustalić, jak powinna wyglądać konsystencja produktu. Na przykład jeżeli pragniesz wyprodukować kosmetyk do codziennego użytku, to krem jest najlepszym rozwiązaniem. Gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia oraz chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli jednak zamierzasz stworzyć produkt przeznaczony do specjalistycznej kuracji, wtedy konsystencja serum jest korzystniejszym rozwiązaniem. Dzięki większemu stężeniu składników aktywnych niż w kremie, serum intensywniej oddziałuje na skórę.
Jak tworzy się kosmetyki? Produkcja kontraktowa i private label
W tym punkcie dowiesz się, jak robi się kosmetyki oraz na czym polega tajemnica sukcesu w branży beauty. Jednym z sekretów czołowych firm na rynku jest produkcja kontraktowa kosmetyków oraz private label. Co oznaczają te pojęcia i czym różnią się produkcja kontraktowa od private label?
Private label to rodzaj umowy, w ramach której przedsiębiorca zleca innemu podmiotowi produkcję kosmetyku pod własną marką. Jak wygląda produkcja kosmetyków w ramach tego modelu współpracy? Polega on na przekazaniu produkcji firmie posiadającej niezbędne wyposażenie technologiczne. W ten sposób przedsiębiorcy, którzy nie dysponują laboratorium wdrożeniowym, linią produkcyjną oraz centrum magazynowym, pokonują problemy wynikające z braku odpowiedniego zaplecza. Jedną z najważniejszych cech współpracy na zasadzie private label jest tworzenie kosmetyków w oparciu o receptury producenta. Z tego powodu klient nie ma prawa do receptury kosmetyku.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który pragnie bezpiecznie wejść do świata beauty, private label jest dla Ciebie znakomitym rozwiązaniem. Współpraca z czołową firmą znacząco zmniejsza koszty produkcji, a korzystanie ze sprawdzonych formuł minimalizuje ryzyko strat finansowych.
Produkcja kontraktowa kosmetyków również polega na zleceniu innej firmie produkcji kosmetyku pod własną marką. Zatem jak powstają kosmetyki w tym przypadku? Przy tym rodzaju umowy zlecający dysponuje prawem do receptury, dzięki czemu może w każdej chwili zmienić wytwórcę kosmetyku. Produkcja kosmetyku na indywidualne zamówienie sprawia, że są one jedyne w swoim rodzaju. Ponadto zapewnia ona dowolność podczas podpisania umów na wyłączność oraz rejestrację produktu we wszystkich zakątkach świata.
Jak wygląda proces produkcji kosmetyków krok po kroku?
Proces produkcyjny kosmetyków rozpoczyna się od rozmów pomiędzy zlecającym a producentem. Obie strony ustalają najkorzystniejszy model współpracy, który umożliwi pełną kontrolę podczas procesu produkcji. Kolejny etap to dobra kooperacja w czasie tworzenia kosmetyku, która umożliwia stworzenie mieszanki odpowiadającej potrzebom klienta.
Opracowanie receptury kosmetyków
W zależności od potrzeb, istnieje możliwość samodzielnego stworzenia receptury lub zawierzenie tego procesu producentowi. Największe firmy dysponują dużą ilością receptur, na bazie których wyprodukowano czołowe kosmetyki na rynku. Ponadto producent może stworzyć recepturę w oparciu o pomysł klienta na produkt. Po opracowaniu receptury, wytwórca przekazuje klientowi próbkę do akceptacji. Warto również wspomnieć, że to producent zamawia surowce niezbędne do produkcji kosmetyku.
Zaprojektowanie opakowania
Kolejnym przystankiem na drodze do powstania kosmetyku jest współpraca dotycząca brandingu. Doświadczony producent wspiera zlecającego przy tworzeniu opakowań, które spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa oraz przyciągają uwagę klientów. Co więcej, producent zapewnia również pomoc w pisaniu tekstów na etykiety.
Badanie kosmetyków
Niezwykle istotnym etapem w produkcji kosmetyku jest wykonanie wszystkich badań, które potwierdzą, że produkt jest bezpieczny w stosowaniu. Jako pierwsze przeprowadza się badania dermatologiczne i aplikacyjne. Następnie wykonuje się test zgodności opakowania z substancją zawartą w kosmetyku, na podstawie którego nadawany jest mu termin trwałości. Później wykonany zostaje test mikrobiologiczny, który pozwala na ustalenie okresu, w jakim konserwant chroni produkt przed nadmiarem bakterii.
Wprowadzenie kosmetyku do sprzedaży
Ostatnimi etapami w procesie produkcji kosmetyku są: rejestracja w CPNP (Portal Notyfikacji Produktów Kosmetycznych) oraz Raport Oceny Bezpieczeństwa kosmetyku napisany przez Safety Assesora, który tworzy go w oparciu o zebrane wyniki badań. Warto nadmienić, że w ramach współpracy producent wykonuje wszystkie badania oraz pomaga w spełnieniu wymagań formalnych.
Produkcja kosmetyków to wieloetapowy proces, który wymaga zaawansowanego zaplecza technologicznego oraz bogatych zasobów ludzkich. Jednak dzięki współpracy na zasadzie produkcji kontraktowej lub private label, każdy ma szansę na stworzenie kosmetyku swoich marzeń.